Postępowanie spadkowe trwa

Miesiąc temu zmieniliśmy władzę w Urzędzie Miasta w Lubartowie. Nowym Burmistrzem został Krzysztof Paśnik. Od tego czasu trwa bilans otwarcia.

I na przekazanie pierwszych wniosków, zostaliśmy przez niego zaproszeni. Transmisję możecie u nas obejrzeć.

​Co możecie usłyszeć?

Głośne jeszcze echa kampanii wyborczej. Czyli wspomnienie sprawy sądowej, w której padła informacja na temat zadłużenia miasta i że to nieprawda, że zadłużenie Miasta Lubartów wzrosło do 33 mln zł. W czasie procesu faktycznie nie wzrosło, tyle, że mamy ciągłość władzy i kredyt, na który poprzednia Rada Miasta wyraziła zgodę – wziąć trzeba.

​Co jest ważne i dla Burmistrza Paśnika i dla nas, mieszkańców?

Opóźnienie w tym wypadku kosztowało mieszkańców 3 mln „na dziś”. Burmistrz mówi, że według informacji od Skarbnik Miasta musimy pożyczyć jeszcze – najmniej – 8 mln zł. A ile pieniędzy to ostatecznie będzie kosztowało – nie wiemy, bo…postępowanie spadkowe trwa.

Na co zaplanowaliśmy wydawać w 2018? Z inwestycji: Zielony LOF, mobilny LOF, budowa przy Parkowej, czy koncepcja Drogi Wschodniej to projekty, na które wydajemy w 2018 i będziemy wydawać w kolejnych latach.  Rada Miasta zaplanowała też, że w 2019 pożyczymy jeszcze 3,6 mln zł.

​Emocje wzbudzają zawsze zmiany personalne i tu konkretna odpowiedź nie padła.

Jeżeli chodzi o spółki miejskie, to sprawa powinna wyjaśnić się do końca roku.

Urząd czeka zmiana regulaminu, struktury organizacyjnej i jakieś zmiany kadrowe. Aktualnie badane jest efektywność.  Od strony społecznej – nowa władza bierze pod uwagę krytyczne uwagi mieszkańców. Także, jeżeli coś nie działa – zgłaszajcie, bo Urząd ma być „dla mieszkańca”.

Władza chce też zrealizować poprzednie projekty przyjęte w ramach Budżetu Obywatelskiego, których nie udało się zrobić. Jeśli to możliwe – jako zadania własne.

Możliwe, że handel wróci w części na stare miejsce, bo o to też zapytałyśmy.

A w ogóle, jak chcecie spotkać się z Burmistrzem i porozmawiać chwilę, to będzie taka okazja już w grudniu. Urząd Miasta wyjdzie na plac przed ratuszem, żeby połamać się opłatkiem z mieszkańcami.

Można będzie nawet sobie czegoś zażyczyć.

My życzymy utrzymania transparentności. 

A tymczasem, którzy radni głosowali za przyjęciem budżetu i WPF?

A ci, których możecie zobaczyć na MamPrawoWiedzieć