Przyszli kandydaci, przyszli na Plac Piłsudskiego.

Zapraszaliśmy wszystkich mieszkańców na „Bębnienie o Radzie Miasta”

Jak uprzedzaliśmy – opublikujemy odpowiedzi na nasze pytania wszystkich, którzy zadeklarowali udział w wyborach i odwiedzili nas podczas wydarzenia „Bębnimy o Radzie Miasta”.

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami kandydatów.

Pierwszą z tych osób jest Paweł Tchorek z KWW Wspólnota Lubartowska

Kolejnym kandydatem jest Maciej Polak z KWW Wspólny Lubartów

Radny Jakub Wróblewski występuje u nas w dwóch miejscach. Tutaj znajdziecie  opis kandydata na Burmistrza. Odwiedził nas również podczas wydarzenia i tutaj przeczytacie odpowiedzi na nasze pytania

​To nie wszystko! Okres wyborczy to wiele spotkań, dużo pytań, obietnic, dyskusji. Poza tymi, organizowanymi przez nas, bywaliśmy także na innych. Gdzie? Obejrzyjcie tutaj.

Miały być JOW-y. I jeden raz wybieraliśmy w Lubartowie 21 radnych z 21 okręgów wyborczych.

Jesienią tego roku sytuacja na powrót się skomplikuje. Wracamy do poprzedniej ordynacji. Musimy się przygotować na to, że Komitety Wyborcze będą się starały zapełnić swoje listy wyborcze maksymalną liczbą kandydatów, żeby zwiększyć swoje szanse. Czym będą nas uwodzić kandydaci?

Mniej świadomym wyborcom może wystarczyć powierzchowna ocena, miły uśmiech czyli takie wybory Miss/Mistera Lubartowa. Bardziej świadomy i wymagający wyborca przeanalizuje – dotychczasową działalność społeczną kandydata, jego udział w życiu publicznym – całokształt. Z wyborami miss jest różnie. Rozejrzyjcie się wokół siebie, kto zaczyna Wam milej (albo w ogóle) mówić „dzień dobry”, może przyjaźnie zapyta: „co słychać”. Osoba, u której wcześniej nie podejrzewalibyście zainteresowania – więc zalecamy czujność. Wybór miss ogranicza się do jednego wieczoru świątecznego, reszta to funkcje honorowe.

Radny powinien pracować cztery lata i jego aktywność powinna być większa na zapleczu, niż na scenie. W tym sensie, że chcielibyśmy więcej analizy dokumentów nad którymi głosuje, konsultacji społecznych ze swoimi wyborcami, których na palcach jednej ręki można zliczyć w mijającej kadencji i działań animacyjno-edukacyjnych.

Zapraszali Was Wasi radni na sesje? Uczestniczyliście? Wiemy, że nie, ale dlaczego? 

Tymczasem Rada Miasta podjęła uchwałę, która dzieli Lubartów na cztery okręgi wyborcze i określa, ilu radnych będziemy wybierać w poszczególnych okręgach. 

Szok! Kogo wybierzemy na Mistera Urzędu Miasta?

Wiecie, że naszym zdaniem kampania trwa cztery lata. Co najmniej. To nie jest dobre stwierdzenie, że „ujawniają się” kandydaci na burmistrza, bo sugeruje, że wcześniej byli krypto kandydatami, ale nie o tym mowa. Kampanie rządzą się swoimi prawami. Bez względu na to czy wybieramy Miss Polonię, czy władze samorządowe. Kandydaci wszystkich konkursów doskonale wiedzą, że często ważniejszy od nich samych jest sposób zaprezentowania się. Kto nas uwiedzie tym razem? Czyja kampania najbardziej przemówi do wyborców? Start w wyborach tymczasem ogłosili:

Krzysztof Paśnik, który był kandydatem w wyborach 2014 z KWW Wspólny Lubartów (także największego klubu w Radzie), jest członkiem PSL i w poprzednich wyborach otrzymał 1444 głosów.

Piotr Skubiszewski, który poprzednio startował na radnego z KWW Niezależni Razem i obecnie również deklaruje, że będzie startował z komitetu obywatelskiego, Radny Rady Miasta Lubartowa, (popierający urzędującego Burmistrza Janusza Bodziackiego) który w 2017 zrezygnował z mandatu ze względu na podjęcie pracy w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Jakub Wróblewski z Platformy Obywatelskiej, startujący z ugrupowania o nazwie Koalicja Obywatelska, zrzeszającego działaczy PO, .Nowoczesnej i osoby bezpartyjne, Radny Rady Miasta Lubartowa kolejną kadencję.

Pojawiają się pogłoski, że obecnie urzędujący Burmistrz Janusz Bodziacki, kandydujący z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości nie będzie startował, ale póki co – nie wiemy, bo pod koniec kwietnia powiedział dziennikarzom Wspólnoty Lubartowskiej: „Na razie zajmuję się teraźniejszością, nie mam czasu myśleć o przyszłości.” W sumie to trochę niepokojące.

Zatem „last but not least” – Radosław Szumiec, po raz trzeci kandydat na burmistrza KWW Wspólnota Lubartowska, pierwotnie z korzeniami w SLD (Wspólnota Lubartowska, nie kandydat). O każdym z nich napiszemy kilka słów. Ale ponieważ Radosław Szumiec jest Zastępcą Burmistrza, od niego zaczniemy, ponieważ jest to ciągłość władzy.

A zatem: 

Kandydat Radosław Szumiec

Kandydat Piotr Skubiszewski

Kandydat Jakub Wróblewski

Kandydat Krzysztof Paśnik

Kandydat Waldemar Gąsior

Kandydat Janusz Bodziacki

​…i tak na urzędującym Burmistrzu kończymy, chociaż…

Jak widzicie, nie przeczytacie zbyt wielu wyrazów na temat obecnego Burmistrza. Jest to dla nas zrozumiałe. Mieliście osiem lat na własną ocenę.